A hazai talajaink általánosságban jól ellátottak különböző foszfor vegyületekkel, ám e foszforformák nagy része a növények számára felvehetetlen. Átlagosan a növények által felvehető foszfor és a talaj összes foszfortartalma 1:17 arányban oszlik meg. A foszfor felvehetőségét számos tényező befolyásolhatja, mint például a talaj pH-ja, biokémiai állapota, biológiája. Ahhoz, hogy a növények hozzájussanak a számukra szükséges és felvehető foszforformákhoz elengedhetetlen a talajlakó gombák és baktériumok tevékenysége is.

A foszfor fontos szerepet tölt be a növény megfelelő fejlődéséhez szükséges élettani folyamatokban. Megfelelő foszforellátottság mellett a növény gyökérzete fejlettebb, melynek következménye a jobb víz-és tápanyag felvétel, valamint a termésképzésre is pozitívan hat. Foszforhiányban károsodik a szénhidrát-és nitrogénanyagcsere.

Nem megfelelő foszforellátottság mellett a terméshozam-csökkenés értéke a 10-30 %-ot is elérheti.

2024-ben Hajdúböszörményben állítottunk be kísérletet a Phylazonit NG Talajregeneráló P+ baktériumkészítményünkkel 20 l/ha dózis mellett, mely termékben található baktériumok mindegyike képes a növények számára felvehetetlen oldhatatlan foszforvegyületek oldható formává történő alakítására. A készítmény a tápanyagellátás támogatása mellett, minden olyan növénynövekedést támogató hatásmechanizmussal rendelkezik, mely elvárható egy modern mikrobiológiai biostimuláns készítménytől.

A 2024. május 8-ai állományszemle során a kontroll és kezelt parcellák élesen elváltak.

A kontroll parcellán lévő növényállomány fejlettségben alul maradt a baktériumkészítménnyel kezelt részekhez viszonyítva, melyet az 1. ábra is jól szemléltet.

1. ábra: A kísérleti állományszemle során tapaszt különbségek
Fotó: Csatári Gábor

Az első szemle során tapasztalt eltérő fejlődési dinamika kihatással volt az állomány későbbi vegetációs fejlődésére. Ezeken túl általában elmondható, hogy a kezelt részek fejlődése egyenletesebb volt a kezeletlen részhez képest.

2. ábra: Kísérleti állományszemle (2024.06.06)
Fotó: Csatári Gábor

Nézzük meg a végeredményt!

A 3. ábrán látható, hogy a Phylazonit NG Talajregeneráló P+ baktériumkészítmény 460 kg terméstöbbletet eredményezett.

3. ábra: A napraforgó termésmennyiségének alakulása a kezelések függvényében

A kezelt LO napraforgó 460 kg/ha többlettermés mellett a kezeletlen állományhoz képest hektáronkénti nettó haszonban kifejezve aktuális árfolyamon 79.880 Ft többletet jelentett.

A kísérlet eredményének tapasztalata jól mutatja, hogy a megfelelő gondossággal kiválasztott mikrobiológiai készítmény mezőgazdasági gyakorlatban való felhasználása a talajban rejlő tápelem készletek mobilizálásával jelentős mértékben hozzájárul az eredményesebb gazdálkodáshoz költségoptimalizálás mellett.