A mai magyar mezőgazdaság egyik fő célja a költséghatékonyság növelése és a fenntarthatóság biztosítása. A költséghatékonyság része a menetszámok csökkentése, azaz az elvégzendő munkafolyamatok egybevonása, amivel a plusz költségek elkerülhetők és amit a korszerű talajművelési rendszerek is támogatnak. Az élő talaj és a benne lévő mikroorganizmusok egészsége alapvető a sikeres gazdálkodás szempontjából, de ennek fenntartásához elengedhetetlen a megfelelő termék és kijuttatási technológia kiválasztása, amely jelentősen befolyásolja a gazdálkodás eredményeit is.

A kijuttatás módjai és költséghatékonyságuk

A költségek optimalizálásához és a gazdaság fenntartható működésének biztosításához lényeges kérdés, hogy mikor, milyen eszközökkel és hova juttatjuk ki a mikrobiológiai készítményeket.

A kijuttatás jelenlegi alternatívái:

  • szántóföldi permetezővel,
  • permetező drónnal,
  • talajművelő eszközre (pl. tárcsára, kultivátorra),
  • vagy vetőgépre szerelt kijuttató berendezéssel.

Ahhoz, hogy olyan döntést hozzunk, ami a gazdaságunk számára költségeket tekintve is a legoptimálisabb, nem elég a rövid távú megtérülést nézni, érdemes hosszú távon kalkulálni, hiszen a valódi eredmények idővel válnak igazán láthatóvá.

Költségszempontból a szántóföldi permetezők és drónok nem mindig a legfenntarthatóbb megoldások:

Egy szántóföldi permetező vagy drón használata hektáronként kb. 7.000–11.000 Ft-ba kerül, ami jelentős teher a gazdaság számára – különösen, hogy ez az összeg még nem tartalmazza a kijuttatandó termékek költségeit.

KÖLTSÉGVETÉSI PÉLDA: 100 hektár terület kezelése

Egyetlen permetezés vagy drónos kijuttatás költsége 100 hektáron minimum 700.000 Ft. Ha egy gazdálkodó az Agrár Ökológiai Program (AÖP) keretében három éven át ismételné ezt a kezelést, ez akár 2,1 millió Ft-os összesített költséget is jelenthet. Ezzel szemben a talajművelő gépekre vagy vetőgépekre szerelhető kijuttató berendezés egy egyszeri beruházást igényel, amely után mindössze minimális karbantartási költségek merülnek fel.

Kijuttatási módszer Egyszeri kijuttatás költsége (Ft/ha) 100 ha összköltsége Három év alatt várható kijuttatási költség
Szántóföldi permetező/drón 7.000 – 11.000 Ft 700.000 –1.100.000 Ft 2.100.000 – 3.300.000 Ft
Kijuttató berendezés (beruházás) ~ 700.000 Ft + szerelés ~ 700.000 Ft egyszeri költség ~ 700.000 + karbantartás

Az összehasonlításból jól látható, hogy míg a hagyományos kijuttatás költsége évről évre növekszik, a kijuttató berendezés egyszeri beruházást igényel, és hosszú távon sokkal gazdaságosabb megoldást kínál. A drónok és permetezők esetén, amikor évente többszöri alkalmazásra van szükség, a költségek jelentősen emelkednek, míg a kijuttató berendezés fenntartása minimális karbantartást igényel, így évről évre gazdaságos és hatékony megoldást biztosít.

A költségek mellett fontos szempont lehet a választásnál, hogy a permetezőkkel történő kijuttatás során a termékek csak a talaj felszínére kerülnek, míg azok hatékony hatásához elengedhetetlen, hogy a talajba is bekeverésre kerüljenek.

Mivel ez a lépés minden esetben szükséges, a permetezés nem ad valódi megoldást, így a ráfordított költség nem éri el a kívánt hatást. Ezzel szemben a kijuttató berendezés lehetővé teszi, hogy a készítményeket közvetlenül a talajba juttassuk, így biztosítva, hogy azok a megfelelő helyen és módon fejtsék ki a kívánt hatást.

Kijuttató berendezés további előnyei:

  • Rugalmasság: A kijuttató berendezéseket könnyedén felszerelhetjük egy meglévő talajművelő eszközre vagy vetőgépre, így több munkafolyamatot végezhetünk el egy menetben.
  • Pontos kijuttatás: A kijuttató technológia célzott kijuttatást tesz lehetővé, így a mikrobiológiai készítmény oda kerül, ahol a legnagyobb hatása van – közvetlenül a talajba, tarlómaradványra vagy a magárokba.
  • Gazdaságos használat: Egy egyszeri beruházás után a karbantartási költségek minimálisak, és nincs szükség rendszeres, költséges bérmunkára, mint a permetezők vagy drónok esetén, vagy a saját permetező eszköz felszabadul.
  • Nincs taposási kár: Mivel a kijuttatás a talajművelettel egymenetben történik, elkerülhetjük a talaj túlzott összetömörödését és a taposási károkat.
  • Nincs plusz munkaerő igény: A kijuttatás más talajművelettel, vagy vetéssel történik, így nincs szükség további munkaerőre.
  • Hatékonyság: Nem fog csökkenti a műszakteljesítmény, mert a technológiához optimalizáljuk a kijuttatási technológiát. Nem kell plusz vizet szállítani a területre, a megoldás gazdaságos és a gazdaság igényeihez van igazítva.

A Phylazonit Phyller kijuttató berendezése költséghatékony megoldást nyújt a gazdálkodóknak!

Vizsgáljuk meg részletesen egy konkrét példa alapján, mit tartalmaz a beruházás:

  • 660 literes tartály, 22-33 hektár kezelésére,
  • hárompontos keret: az erőgép elejére vagy hátuljára, illetve talajművelő eszközökre is felszerelhető,
  • szivattyúegység,
  • szórókeret egyedi betáplálású szórófejekkel (5 m munkaszéleségben 5 szórófej) vagy injektorokkal.
  • végálláskapcsoló: automatikus zárás sorvégi kiemeléskor a hatékony kijuttatásért.

Fenti összeállítás beruházási költsége jelenleg 663 284 Ft + ÁFA (2024.10 hó), amihez szükség esetén, egy egyszeri 40 000 Ft-os szerelési díj is hozzáadódhat, ha a gazdálkodó nem maga végzi a telepítést, valamint a telepítés során esetlegesen felmerülő kiegészítő lakatosmunkák anyagköltsége.

A Phylazonit különböző méretű tartályokat kínál (300 l, 660 l, 1100 l, 2200 l), így szinte minden gazdaság igényeire szabható a kijuttató berendezés, legyen szó kisebb vagy nagyobb területekről.

Támogatási szolgáltatások

A gazdálkodók számára nemcsak a berendezés vásárlásakor, de később is teljeskörű technikai támogatást biztosítunk, beleértve a gazdaság igényeihez igazodó egyedi megoldások kialakítását, karbantartási segítséget, valamint 24 órás telefonos, valamint igény esetén helyszíni szolgáltatást.

A kijuttató technológia ideális választás a mikrobiológiai készítmények kijuttatásához azok számára, akik szeretnék optimalizálni költségeiket, és a fenntartható gazdálkodás felé haladnak.

Az egyszeri beruházással járó eszköz nemcsak jelentős költségmegtakarítást biztosít, hanem hatékonyabb kijuttatást, kevesebb menetet és talajkímélő megoldást is kínál, hogy a gazdák a legjobbat hozzák ki területükből. Igény szerint pedig a Temposensor segítségével, a menetsebességhez igazodó, precíziós kijuttatás is elérhetővé válik, amely még tovább növeli az eszköz hatékonyságát.