Az elmúlt évek drasztikus műtrágya-ár emelkedése okán növekvő figyelem irányult a tápanyagpótlás alternatív, biológiai megoldásai felé. Szükségesnek láttuk kutatásaink ez irányú kiterjesztését, melynek során a légköri nitrogén megkötésére alkalmas baktérium törzsek hatékonyság vizsgálatát végeztük.
A mikroorganizmusok fontos szerepet töltenek be a talaj-növény tápanyagforgalmi rendszerben és a 2024-ben Nyírkarászban beállított kukorica kísérletünk célja, hogy a Phylazonit NG Talajoltó N+ baktériumkészítményünk milyen mértékben képes támogatni a növényünk vegetatív fejlődését és ez hogyan jelenik meg a betakarított termés mennyiségében.
Az 1. ábrán megfigyelhetjük, hogy a Phylazonit NG Talajoltó N+ 20l/ha dózissal kezelt táblarész mind gyökértömegben, mind a föld feletti fejlődésben jobbnak bizonyult.
1. ábra: Kísérleti állományszemle 2024.05.27-én (Fotó: Csatári Gábor)
A 2. és 3. ábrán a nyár végén tartott állományszemle tapasztalatai láthatóak. A baktériumkészítménnyel kezelt táblarészben az augusztusi száraz, meleg időjárási körülményei mellett egészségesebb, erőteljesebb növények voltak megfigyelhetőek.
2. ábra: Kezeletlen rész az állományszemle során (2024.08.22.) (Fotó: Tóth Csaba)
3. ábra: Kezelt rész az állományszemle során (2024.08.22.) (Fotó: Tóth Csaba)
Nézzük meg a végeredményt!
A 4. ábrán látható, hogy a Phylazonit NG Talajoltó N+ baktériumkészítmény 480 kg terméstöbbletet eredményezett.
4. ábra: A kukorica termésmennyiségének alakulása a kezelések függvényében
Nézzük ezt meg számokban!
A kezelt kukorica 480 kg/ha többlettermés mellett a kezeletlen állományhoz képest hektáronkénti nettó haszonban kifejezve aktuális árfolyamon 21.160 Ft többletet jelentett.
A kísérlet eredményének tapasztalata jól mutatja, hogy a megfelelő gondossággal kiválasztott mikrobiológiai készítmény milyen mértékben képes segíteni növényünk tápanyagellátását, fejlődését, a stresszes időjárási körülmények hatékonyabb „átvészelését”.