Tóth Gábor szaktanácsadónk Somogy megyéből érkezik a friss helyzetjelentéssel, ahol az időjárás végre kegyes volt a földekhez.
„A Sándorok, Józsefek ezúttal nem hozták a meleget, de mi, Gáborok megnyitottuk az égi csapokat.”
– kezdte beszámolóját Tóth Gábor, Somogy megyei szaktanácsadónk. A csapadékhiánnyal küzdő területekre végre 100-120 mm eső érkezett, így a felső egy méteres talajréteg telítődött vízzel. Most már „csak” türelem kell, hogy a vetéshez megfelelő talajállapot és talajhőmérséklet kialakuljon. Bár egyes helyeken újra kell készíteni a magágyat, ez elfogadható áldozat a csapadékért cserébe.
Veszélyben a napraforgó – Ne feledkezzünk meg a Macrophomináról!
A csapadéknak bár most mindenki nagyon örül, ne hagyjuk a lappangó veszélyeket továbbra sem figyelmen kívül. A Macrophomina gomba a szárazabbra forduló időjárással továbbra is komoly fenyegetést jelent, különösen a napraforgó, szója, cukorrépa, de a cirok- és kukoricaterületek számára is.
A klímaváltozás egyértelműen kedvez ennek a kórokozónak, amely 500 gazdanövényen megtalálható.
Nedvesebb időszakokban a Sclerotinia is veszélyezteti az állományokat, így komplex védekezési stratégiára van szükség.
A Phylazonit Rizo termékünk egyre több termelő első számú választása a patogén talajgombák elleni harcban. Antifungális hatása mellett elősegíti a gyökérképződést is, ami az időjárási szélsőségekhez való alkalmazkodás kulcsa lehet.
„A nagyobb, egészséges gyökérzet jól jön majd, amikor vízért és tápanyagért kell menni a mélyebb rétegekbe.” – emeli ki Gábor.
Gabonák tápanyag – levélanalízis, eső után elemzés
A somogyi gabonák is meghálálták a csapadékot, ahol időben elvégezték a fejtrágyázást, ott kifejezetten jól mutatnak. Az elvégzett levélanalízisek alapján jelentősebb kálium- és kénhiány, valamint mérsékelt magnézium- és cinkhiány figyelhető meg, amelyekre a kapás kultúráknál is érdemes figyelemmel lenni.
A következő időszak kulcsa a türelem és a talajállapot folyamatos figyelemmel kísérése lesz.
Amint az optimális feltételek adottak, a vetési munkák gond nélkül folytatódhatnak.
Továbbra is figyeljünk a kórokozók jelenlétére, és alkalmazzuk a megfelelő növényvédelmi stratégiákat!
Hamarosan újabb jelentéssel jelentkezünk, addig is eredményes gazdálkodást kívánunk minden termelőnek!