A 2023-as évhez hasonlóan 2024-ben is nagy jelentőségnek örvendett az aszályt és meleg időjárást kedvelő Macrophomina phaseolina gomba. A gomba veszélyessége abban rejlik, hogy a gombafonalak elterjednek a gyökérrendszerben, majd a növény szállítószövet rendszerébe hatolnak, ahol micéliumot (gombafonalak laza szövedéke) és mikroszkleróciumokat képez, ezáltal akadályozva a felsőbb növényi részek víz-és tápanyagellátottságát, mely a gazdanövény korai elszáradását eredményezheti, melyet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyében Balkányban beállított napraforgó kísérlet állományszemléje során tapasztaltak is jól mutatnak az 1. ábrán.

1. ábra: A kezeletlen rész az állományszemle során. (2024.08.01.) Fotó: Csatári Gábor

Kísérletünk során a Phylazonit Rizo NG készítményünk 20 l /ha dózis mellett, annak biokontroll hatását vizsgáltuk a Macrophomina phaseolina gomba ellen. A 2. ábrán látható, hogy a kezelés hatására a baktériumkészítménnyel kezelt táblarészen erőteljesebb, egészségesebb növények figyelhetőek meg. A kísérleti szemle során a szárakból keresztmetszeteket készítettünk, ahol a gomba kitartó képletéül szolgáló mikroszkleróciumok száma jelentős mértékben kevesebb volt a kezelt részekben, mint a kezeletlenben.

2. ábra: A kezelt rész az állományszemle során. (2024.08.01.) Fotó: Csatári Gábor

Hogyan jelentkezik ez a betakarított termésmennyiségnél?

A 3. ábrán látható, hogy a Phylazonit Rizo NG készítmény 400 kg terméstöbbletet eredményezett, mely alapján a kísérlet beállítás sikeresnek bizonyult, miszerint jelentős mértékben csökkent a gombafertőzöttség mértéke hozzájárulva a sikeresebb termelésért.

3. ábra: A napraforgó termésmennyiségének alakulása a kezelések függvényében

 Nézzük ezt meg számokban!

A kezelt napraforgó 400 kg/ha többlettermés mellett a kezeletlen állományhoz képest hektáronkénti nettó haszonban kifejezve aktuális árfolyamon 66.600 Ft többletet jelentett LO napraforgó esetében.

Összességében elmondható, hogy a megfelelő körültekintéssel kiválasztott mikrobiológiai készítmények mezőgazdasági gyakorlatban való felhasználása indokolt nem csak a talajegészségre gyakorolt pozitív hatásuk miatt, hanem a költségek optimalizálását is segíthetik. Végül, de nem utolsó sorban a fenntartható gazdálkodás célkitűzéseit is szem előtt tarthatjuk biológiai megoldások mellett környezetbarát módon.