A talajból fertőző növényi kórokozók, fonalas gombák (Fusarium, Aspergillus, Penicillium, Sclerotinia) amellett, hogy terméshozamokat negatívan befolyásolják, egyes fajaik mikotoxinok termelésével a termés minőségét szennyezik, veszélyt jelentve mind az emberi, mind az állatállomány egészségére.
Régóta ismert, hogy egyes PGPR (növény növekedést serkentő) baktériumok a növények tápanyagfelvételét, fejlődését támogató mechanizmusok mellett a kártevő gombák gyökérkörnyezetből történő kiszorítására is képesek.
Ezt elérhetik speciális enzimeik által, antifungális anyag termelése által, vagy akár különleges vasmegkötő képességükkel (a vasat fehérjetermészetű szideroforok megkötésével vonják el a gombák elől, melyeknek létfontosságú ez az elem).
Éveken át végeztünk fejlesztési kísérleteket több PGPR baktériummal, melynek eredményeképpen 2021-ben lezajlott NÉBIH engedélyeztetési eljárás végén új termékünk Phylazonit NG Rizo néven piacra kerülhetett.
A készítmény két olyan növénynövekedést serkentő, biokontroll baktériumtörzset tartalmaz speciális arányban, melyek a speciális tápanyagmobilizáló képességük mellett a kórokozó gombáknak a fejlődését, szaporodását is gátolják.
Az elmúlt években számos kutatóintézetben végeztünk kísérletet búzán, kukoricán, napraforgón, repcén a termék hatékonyságát vizsgálva. Kísérleteinkben direkt módon is fertőztük a növényeket fuzáriummal, összevetettük más biostimuláns baktérium és gomba készítményekkel, vizsgáltuk a gyökeresedésre, a növény fejlődésére kifejtett hatását saját és más kutatóintézetek növénynevelő kamráiban. 2021-ben tucatnyi nagyüzemi kísérletet állítottunk be gazdálkodó szervezeteknél, illetve kisparcellás kísérleteket több helyen az országban. Talán kijelenthetjük, az egyik legtöbbet kutatott és tanulmányozott termékünk lett e készítmény.
Milyen eredményeket kaptunk Phylazonit Rizo NG használatával?
Többek között:
- 5%-os hozamnövekedés a NÉBIH engedélyezési kísérletében, napraforgó
- 5%-os hozamnövekedés a NÉBIH engedélyezési kísérletében, kukorica
- 8%-os hozamnövekedés a NÉBIH engedélyezési kísérletében, paprika
- 9%-os hozamnövekedés a NÉBIH engedélyezési kísérletében, paradicsom
- 11%-os hozamnövekedés Martonvásár, búza
- 18%-os hozamnövekedés nagyüzemben, napraforgó
- 37%-os csökkenés a fuzáriummal fertőzött csövek számában, kukorica
- 38%-os csökkenés fumonisin toxin tekintetében, kukorica
Mikor és hova ajánljuk a terméket?
- monokultúrás illetve bikultúrás (búza – kukorica) vetésszerkezetben
- fuzáriummal, sclerotiniával fertőzött területeken
- a szűkülő vegyszerezési lehetőségek okán vagy a forgatásnélküli talajhasználat esetén
- érzékeny hibridek vetésénél
- sűrű tőszámú kultúra és kései vetés esetén
Termékpalettánk új tagját meggyőződéssel ajánljuk minden gazdálkodó figyelmébe, a Phylazonit NG Rizo mindenesetben beváltja a hozzá fűzött reményeket!